Enfield Snider láska na první pohled

                      

                          Když jsem poprvé vystřelil z této pušky, věděl jsem, že všechny ostatní zbraně, které jsem kdy držel v ruce jsou pouze pro malé děti :-) Od té doby jsem postupně zakoupil 3 tyto zbraně a něco málo z nich vystřílel. Ač puška používá exotický náboj 577 Snider, není problém  ho vyrobit. Díky dostupnému střelivu  a neopakovatelným zážitkům při výstřelu téměř 15mm střely , je popularita střelby ze Snidera především v USA značná.

Tady se mrkněte na zpomalený záběr výstřelu ze Snidera který jsem natočil vysokorychlostní kamerou.

           300 snímků za sekundu                    600 snímků za sekundu  

                          Pokud se vám někdy Snider dostane do ruky (dlouhý snider), překvapí vás jeho ohromná délka 138 Cm a taky je poměrně těžká.Velice zajímavě vyřešený blokový závěr odklápěný do boku je opravdu masivní kus železa.Toto řešení vymyslel Americký konstruktér a vynálezce Jakobs Snider. Britská armáda pak po roce 1864 pomocí tohoto mechanizmu konvertovala většinu svých předovek na jehlovky zvané Snider. Celkem je možné se setkat ještě s kratšímy modely -  Short Snider, Artillery Carbine a nejkratčí Cavalry Carbine.

           

 

                         První náboje do Snidera byly vyrobeny z papíru s kovovvou základnou, podobně jako brokové nábojnice, později už celokovové. Nábojnice se se středovým zápalem obsahovala 70-80 gr černého prachu a střelu o hmotnosti 450 - 500 gr.  Střela pak disponovala energií větší než 2200J a to při rychlosti  kolem 270 m/s byl zastavovací efekt tohoto monstra je neskutečný.                                

                      

 

Náboje a jejich novovýroba

                        Pokud se rozhodnete ze Sniderem opravdu střílet, najdete zde podrobný video návod jak nato. Budeme potřebovat brokovou dutinku ráže 24, vystřelenou nebo plnou.Černý střelný prach.Začal bych s laborací 40gr černého prachu Vesuvit a měkkou perkusní kulí .575 (14,6mm) o hmotnosti približně 300 gr. Ta bude mírně podkaliberní, coš je pro otestování zbraně ideální a na 25 - 50 metrů to určitě do terče dostanete. Nejdříve se pokuste samotnou  kuli protáhnout laufem a to od ústí k nabíjecí komoře. Kule .575 by měla činit jen minimální odpor. Pokud neprojede sama je nutno ji vytlačit dřevěnou tyčkou. Mělo by to jít poměrně hladce. Záleží také, jak je  hlaveň opotřebená.Tak si ověříte, jestli má váš Snider opravdu hlaveň 577 a jestli není někde promáčklá. Pokud je vše ok, sestrojíte vlasní náboj (práce asi na 3 minuty).Tady je video:

Snider za méně než 3 minuty video

Pak je možno zahájit střelbu. Doporučuji nejdříve na 25 m a pak teprve na 50m. Uvidíte, kam to lítá a podle toho se rozhodnete pro další postup. Lze přídávat prach až na 70 gr  Vesuvitu a těžší tvrdší špičaté střely až 500 gr průměr 14,8 mm.Výrazně se však zvětší tlak a zpětný ráz pušky U takto staré krasavice bych ale tak mnoho nelaboroval. Pokud budou slušně lítat střely 575 střílel bych pouze těmito.Jsou sice podkaliberní, ovšem měkká perkusní kule se při akceleraci roztáhne a zdeformuje podle hlavně. Je potřeba pohrát si s laborací prachu. Někdy jsou střely zdeformované moc, strhnou se v drážce a padají do terče naplocho. Záleží také na opotřebení a stavu hlavně a samozřejmě na vašich požadavcích na přesnost.

Snider v akci video