Odléváme komoru

             

                    Často mi někdo přinese nějaký starý krám (samozřejmě vyrobený do roku 1890) a ptá se mě,  jaké střelivo do něho použít. Většinou se to snadno pozná, ale některé zbraně byli dobově upraveny a nebo se opravdu jedná o nějakou zvláštnost.

                V takovém připadě je opravdu žádoucí udělat odlitek komory případně profilu hlavně. Není to žádná věda a proto případným otravům poradím jak na to.

                 Setkal jsem se s odléváním komor  pomocí olova nebo síry, ale ani jedna varianta není dokonalá. Olovo má poměrně vysokou teplotou a poměrně dost  mění objem. Síra není špatná, ale zdá se mi že to jde špatně ven. Zakoupil  jsem tedy pár deka Rouseova kovu. Slitina bismutu, olova a cínu je  dokonalý pomocník puškaře. No posuďte sami:

Teplota tání : 96 - 98 "C. Při stuhnutí dochází jen k minimální ztrátě objemu, tedy je zaručena vysoká přesnost odlitku. K malému smrštění samozřejmě dojde, coš je také žádoucí, aby šel odlitek vyklepnout. Velice nízká toxicita např. oprodti woodově kovu, který je přímo jedovatý.Odlévací kov nijak neubývá a lze ho používat "donekonečna".

                Vyrobil jsem už desítky odlitků a nikdy nenastal žádný velký problém. Jednou byla komora tak vydutá, že odlitek opravdu nešel ven a to ani za použití jemného násilí. Nebyl proplém znovu komoru zahřát na teplotu kolem 100"C  horkovzdušnou pistolí a kov vylít.

Tady najdete krátký videonávod.

 

1.Hlaveň a komoru namažeme vazelínou nebo olejem.

2. Do hlavně zatrčíme dřevěný kolík tak, aby dobře těsnil ale pořád se s ním dalo trochu pohybovat. Na konci je možné dotěsnit např . kobercovou páskou. Kolík musí vyčnívat ustím ven, coš nám usnadní pozdější vyklepnutí odlitku. Kolík v hlavni zasunem tak, aby kov zaplnil celou komoru a přechodový kužel s počátkem drážkování.

3. Zatěsníme všechny ostatní otvory v komoře, například u RollingBlocku otvor po vytahovači nábojnic.

4.Ohřejeme komoru horkovzdušnou pistolí. Nemusíme to přehánět, přepokládám, že teplota kolem 60 " je ok.

5. Roztavený Roseův kov nalejem do komory a počkáme až zatuhne.Hlaveň nenechávejte úplně vychladnout, znesnadní to vyklepnutí odlitku.

6. Odlitek by měl jít snadno vyklepnout. Pokud ne, udělali jste nějakou chybu, nebo je komora příliž vydutá. Když to nejde je potřeba komoru znovu ohřát a kov vylít.

LeF