§58

Komentář § 58

Zabezpečení zbraní a střeliva

K § 58

Cílem zákonné úpravy institutu zabezpečení zbraní a střeliva bylo uložit obecně povinnost všem, kdo budou vlastnit zbraně a střelivo, aby je zabezpečili proti ztrátě, odcizení a zneužití. Oproti stávající právní úpravě došlo ke zpřesnění některých institutů zejména technických aspektů, a to tak, aby tato právní úprava vyjasnila některá sporná ustanovení předchozí právní úpravy. Prováděcím předpisem k tomuto ustanovení je nařízení vlády č. 338/2002 Sb., o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva a o podmínkách skladování, přechovávání a zacházení s černým loveckým prachem, bezdýmným prachem a zápalkami, které pouze zpřesňuje technické parametry zákonem stanovených podmínek. Pro lepší pochopení zákonné úpravy tohoto institutu a komplexnost výkladu bylo toto nařízení do komentáře již zapracováno.

K odst. 1

Ustanovení je povinností pro všechny držitele zbraní a střeliva do těchto zbraní a vztahuje se k nošeným a přepravovaným drženým zbraním všech kategorií a střeliva do nich. Zbraně a střelivo musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu a zbrojního průvodního listu a u zbraně kategorie D jejich majitele. V praxi to znamená, že majitel zbraně nesmí ponechat zbraň a střelivo ani na okamžik bez dozoru, a vytvořit tak podmínky pro jejich odcizení, ztrátu nebo zneužití. Jedná se o velice přísné opatření, jehož porušení patří mezi závažná porušení tohoto zákona. Současně z tohoto ustanovení vyplývá, že je vyloučen zásilkový prodej zbraní a jejich součástí, který byl dříve možný (např. u řady loveckých pušek bylo možné objednat jiný typ hlavní, např. vedle brokových též kulobrok nebo kulovou kozlici, jinou ráži hlavně, např. u pušek zn. Blaser apod.). Ustanovení také vylučuje přepravu zbraní poštou a při doslovném výkladu by znemožňovalo také leteckou přepravu zbraní, neboť bezpečnostní předpisy leteckých společností a letišť vylučují možnost vzít zbraň na palubu jako spoluzavazadlo. Odevzdání zbraně do přepravního prostoru letadla v zavazadle striktně vzato nesplňuje podmínku „neustálé kontroly“.

K odst. 2

Ustanovení se týká držených zbraní (s výjimkou přepravovaných), a to pouze kategorie A, B nebo C v počtu do 10 kusů a střeliva v počtu do 10 000 kusů. Toto množství zbraní a střeliva musí být uloženo do ocelové schránky (krátké zbraně) nebo ocelové skříně (dlouhé zbraně), které musí být uzamykatelné a dále splňovat požadavky proti vloupání 15 odporových jednotek podle České technické normy ČSN EN 1143-1. Musí být vybaveny zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle ČSN EN 1300. Zvláštní uzamčené zařízení, které se pro tento počet zbraní také připouští, je zařízení k tomuto účelu vyrobené, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovené z cihel, betonových panelů nebo odolného stavebního materiálu a vybaveno zámkem stejné odolnosti jako schránka nebo skříň. Výjimkou z tohoto ustanovení je přechovávání dvou kusů zbraní zařazených do kategorie B a C a do 500 ks nábojů, které držitel musí zabezpečit jiným vhodným způsobem proti zneužití zbraně nebo jejímu odcizení. Zbraň tedy může být přechovávána například v nočním stolku, pokud do místnosti nebudou mít přístup děti, apod.

Porušení ustanovení zákona o zabezpečení zbraní a střeliva držitelem zbrojního průkazu, zbrojního průvodního listu, evropského zbrojního pasu anebo zbrojířem u držitele zbrojní licence (osobou, která jej zastupuje podle § 40 odst. 2) je přestupkem podle § 76a odst. 3, za který lze uložit této fyzické osobě pokutu až do výše 50 000 Kč.

ČSN EN 1143-1: Bezpečnostní úschovné objekty – Požadavky, klasifikace a metody zkoušení odolnosti proti vloupání – Část 1: Skříňové trezory, trezorové dveře a komorové trezory.

ČSN EN 1300: Bezpečnostní úschovné objekty – Klasifikace zámků s vysokou bezpečností vzhledem k jejich odolnosti proti nepovolenému otevření.

Zámek s vysokou bezpečností: Viz ČSN EN 1300 Definice: nezávislé zařízení, zpravidla připevněné na dveře bezpečnostních úschovných objektů, do kterých lze vkládat kódový vstup a tento porovnávat s kódem zapamatovaným; schopnost kódů umožňuje zrušit blokovací funkci zámku.

K odst. 3

Více než 10 přechovávaných zbraní a méně než 20 lze přechovávat ve skříňovém trezoru, který splňuje požadavky pro klasifikaci skříňových trezorů bezpečnostní třídy I podle České technické normy ČSN EN 1143-1. Pokud budou přechovávány v uzamčené místnosti, musí tato místnost splňovat následující požadavky. Musí být vybavena trezorovými dveřmi, které splňují požadavky pro kvalifikaci trezorových dveří bezpečnostní třídy I podle České technické normy ČSN EN 1143-1 nebo celoocelovými dveřmi, které splňují požadavky 5. Bezpečnostní třídy podle ČSN P ENV 1627. Její stěny, stropy a podlahy jsou zhotoveny z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu. Okna, světlíky, komíny, větráky, šachty a další otvory jsou opatřeny pevně zabudovanými ocelovými mřížemi s pruty o průměru nejméně 10 mm, kdy vzdálenost os prutů činí nejvíce 130 mm. Spoje prutů jsou svařeny nebo snýtovány. Od druhého nadzemního podlaží zvláštního objektu lze místo mříže použít uzavíratelné okno s celoocelovým okenním rámem pevně zabudovaným do stěny budovy se sklem, které je vybaveno bezpečnostní fólií proti průrazu s odolností nejméně 250 J, nebo sklem obdobně odolným proti průrazu a vytlačení z rámu.

ČSN P ENV 1627: Okna, dveře, uzávěry – Odolnost proti násilnému vniknutí – Požadavky a klasifikace.

Skříňový trezor: Viz ČSN EN 1143-1 Definice: Úschovný objekt, který chrání svůj obsah proti vloupání a který v uzavřeném stavu má délku alespoň jedné vnitřní strany menší nebo rovnou 1 m.

Bezpečnostní třída: Označení klasifikace odolnosti proti vloupání.

Trezorové dveře bezpečnostní třídy I: Viz ČSN EN 1143-1 Definice: Dveře určené pro vstup do komorového trezoru vybavené jedním zámkem, závorovým mechanismem a zárubní. Splňující průlomovou odolnost k částečnému průlomu 30 RU a úplného průlomu 50 RU.

K odst. 4

Více než 20 přechovávaných zbraní kategorie A, B nebo C a více než 20 000 kusů střeliva se zabezpečují v uzamčené místnosti nebo samostatném objektu, pokud jsou vybaveny trezorovými dveřmi splňující požadavky pro kvalifikaci trezorových dveří bezpečnostní třídy I podle České technické normy ČSN EN 1143-1 nebo celoocelovými dveřmi, které splňují požadavky V. bezpečnostní třídy podle České technické normy ČSN P ENV 1627. Místnost nebo objekt musí splňovat podmínky stavební uvedené v předchozím odstavci. Podmínky splňuje též komorový trezor vybavený dveřmi bezpečnostní třídy I podle ČSN EN 1143-1. V obou případech však musí být chráněny elektronickým zabezpečovacím zařízením. Ustanovení tohoto odstavce se tedy vztahuje na libovolný počet zbraní, který je ovšem větší než 21 ks a libovolný počet střeliva větší než 20 000 ks.

Komorový trezor: Viz ČSN EN 1143-1 Definice: Úschovný objekt zajišťující ochranu proti vloupání, který v zavřeném stavu vykazuje délky vnitřních stran větší než 1 m ve všech směrech. Komorové trezory mohou být monoliticky odlity na místě samém, nebo zhotoveny z průmyslově vyrobených prefabrikátů nebo kombinací obou variant.

Elektronické zabezpečovací zařízení: Srov. rozsudek Nejvyššího správního soudu 1 As 26/2008-69.

K odst. 5

Pokud jde o prodejny, pak zbraně ve výlohách mohou být ukládány jen v případě, že výloha má celoocelový rám pevně zabudovaný do stěny budovy se sklem výlohy vybaveným bezpečnostní fólií proti průrazu s odolností nejméně 250 J nebo sklem obdobně odolným proti průrazu nebo vytlačení z rámu. Podmínku odolnosti skla lze nahradit:

a) pevně zabudovanou ocelovou mříží s pruty o průměru nejméně 10 mm a vzdáleností os prutů nejvíce 130 mm, přičemž spoje prutů jsou svařeny nebo snýtovány; nebo

b) posuvnou, sklopnou nebo rolovací ocelovou mříží s parametry odpovídajícími ocelové mříži uvedené v písm. a) se dvěma zámky s vysokou bezpečností zařazenými do třídy A podle ČSN EN EN 1300.

Mimo provozní dobu však musí být zabezpečeny podle předchozích ustanovení, a to v závislosti na počtech skladovaných zbraní.

K odst. 6

Všechny zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné musí být v nenabitém stavu. To se netýká zbraní, které má jejich držitel u sebe (srov. poznámky k § 2), tzn., že je potřebuje k obraně svého života nebo majetku a má je uloženy na dosah (např. revolver v zásuvce psacího stolu nebo nočního stolku). Taková zbraň musí být připravena k okamžitému použití, zákon rozhodně nechce omezovat možnosti nutné obrany nebo krajní nouze s použitím legálně držené zbraně.

Zbraň v nenabitém stavu: Zbraň nemá zasunut v těle zbraně zásobník s náboji, náboje nejsou též v nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru.

K odst. 7

Ustanovení první části odstavce se týká pouze zbraně kategorie A – zakázaná zbraň (srov. § 4 zákona), pokud nelze pro její rozměry zabezpečit ustanovení předchozích odstavců. Týká se to například vojenských zbraní ve sbírkách nebo opravnách civilního charakteru, jako jsou vojenské opravárenské podniky apod. Jiný způsob uložení může na základě žádosti povolit příslušný útvar policie. Podle jedné z novel zákona lze též držiteli zbrojní licence skupiny A, což jsou výrobci zbraní nebo střeliva, povolit též jiný způsob zabezpečení přechovávaných zbraní kategorie A, B a C a střeliva za podmínky, že budou řádně zabezpečeny proti zneužití, ztrátě nebo odcizení. Tato výjimka se týká především velkých výrobců zbraní a střeliva jako např. Česká zbrojovka Uherský Brod nebo továrna na výrobu střeliva Sellier & Bellot ve Vlašimi a některých dalších prvovýrobců.

K odst. 8

Toto ustanovení opravňuje příslušný útvar policie přesvědčit se v případě, že udělil výjimku pro nabytí vlastnictví a držení zbraně kategorie A, zda tato zbraň je zabezpečena proti zneužití, ztrátě nebo odcizení. Kontrola se uskutečňuje v rámci tzv. dohledu policie (srov. komentář k § 75a) nad dodržováním tohoto zákona u držitelů zbrojních průkazů v daném případě u držitele zbrojního průkazu skupiny A – pro sběratelské účely. Interním předpisem policie je stanoveno, že kontrolní skupinu dohledu s oprávněním podle tohoto ustanovení zákona musí tvořit nejméně dva příslušníci policie. K provedení by měli být písemně pověřeni. Kontrolní akce musí být předem projednána s držitelem zakázané zbraně a vstup do obydlí musí sledovat pouze účel této kontroly. Místem kontroly musí být pouze místo uložení zakázané zbraně. Je naprosto nepřípustné, aby kontrola měla charakter domovní prohlídky. Odmítne- li držitel zbrojního průkazu skupiny A – příslušnému útvaru policie vytvořit podmínky k provedení kontroly, může být jeho jednání kvalifikováno jako přestupek v důsledku porušení povinností držitele zbrojného průkazu podle § 29 odst. 1 písm. m). Za takové jednání mu hrozí podle § 76a odst. 4 písm. d) pokuta až do výše 50 000 Kč.