Akce

                                          Pozvánka na výstavu zbraní v Západočeském muzeu v Plzni

                                    

               Pistole, pušky a samopaly československých zbrojovek 1918 – 1968

 

     

Dne 6. října 2017 byla v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2 otevřena výstava „Pistole, pušky a samopaly československých zbrojovek 1918 – 1968“. Záměrem výstavy je představit palné zbraně vyráběné na území ČSR v období I. republiky, II. republiky, Protektorátu Čechy a Morava a v období po druhé světové válce do r. 1968 především pro ozbrojené sbory. Pistole, pušky a samopaly zavedené do výzbroje v období 50 let, tak, jak se měnilo státní zřízení či uživatelé.

     

Na výstavě jsou prezentovány především zbraně ze studijní sbírky firmy Beareka, doplněné zbraněmi ze sbírky OKTE KŘP Plzeňského kraje a depozitářů ZČM. Autorem scénáře a komisařem výstavy je zbrojíř ZČM p. B. Diviš, na výstavě se kromě zaměstnanců ZČM podíleli p. Novotný z firmy Beareka a dále sběratelé p. F. Šmákal a p. L. Náměstek, kteří zapůjčili historické předměty ze svých sbírek.

                                           

Na výstavě je představeno 104 zbraní, dále velké množství originálních pouzder, sumek, zásobníků, nabíjecích pásků a nábojů v dobových baleních. Z bodáků se výstava zaměřuje na různé varianty bodáku k samopalu (útočné pušce) vz.58. Výstava je doprovázena mnoha dobovými fotografiemi, které jsou prezentovány veřejnosti poprvé.  Výstavu můžete navštívit do ledna 2018.