Přebíjíme Kropáčka

 

Puška Steyr 1886 Kropatschek něco z historie

                  Pušku Steyr M1886 zkonstruoval rakouský konstruktér polského původu Alfred von Kropatschek. Při konstrukci se velice inspiroval německým Mauserem M71/84, což je obvzlášť znát na konstrukci závěru. Puška byla zavedena k četnictvu Rakousko-Uherska, namořnictvu Francie, kde později poslužila, jako předloha pro konstrukci Lebelu M1886. Ve větších počtech ji zavedlo do své armády a námořnictva Portugalsko. Puška se vyráběla ve čtyřech provedeních: námořní puška, pěchotní puška, krátká puška a karabina. Jedná se o opakovačku s odsuvným válcovým závěrem, zásobování náboji zajišťuje tubulární schránka pod hlavní s možností přepnutí, vyřazení podavače a používání pušky, jako jednoranové. Vývrt má čtyři pravotočivé drážky a munící je náboj 8x60R Portugalský, plněný černým prachem, střela je olověná s papírovým límečkem, nebo později prach bezdýmný se střelou plátovanou mědí. Bodák se nasazuje na pravou stranu zbraně. Hledí je rámcové s možností nastavení, až na 2200 kroků. Zbraň se vyznačuje velice čistým a pečlivým zpracovánim, obvzláště pověstný je jeji čistý a hladký chod závěru. (zdroj: formum.valka.cz -  autor RUM, tímto děkuji)

Nábojnice

                 Jak bylo řečeno, puška používá náboje 8x60R Portugalský. Protože se jedná o staré střelivo na černý prach v obchodě ho rozhodně nekoupíte. Proto nejdůležitější  bude  sehnat nábojnici. Naštěstí se celkem běžně dají koupit původní delaborované nebo slepé náboje s dřevěnnou špičkou. Dále pak také nově vyráběné nábojnice od firmy Horneber.Já použil originální portugalskou se zápalkou berdan.Tady koupíte nábojnice reformátované z 348 win, které jsou velice kvalitní.

                          zdro obr. naboje.org

 

 

Černý nebo bezdýmý ?

              Než začneme s vlastním přebíjením, je nutné se rozhodnout jaký prach do nábojnice použijem. Vzhledem ke stáří zbraně by bylo namístě použítí prachu černého. Tedy například  70 -80 gr Vesuvitu, coš je téměř plná nábojnice. Kdo ovšem nerad čistí totálně zanesenou pušku od černého prachu, sáhne nejspíše po prachu bezdýmém. Musím však upozornit, že s tímto prachem lze náboj totálně "přeloudovat" a pokud nábojnici naplníte až pookraj bezdýmákem, dojde na 100% k destrukci zbraně.

            Po několika pokusech s prachem S070 30-35 gr (vcelku pomalý puškový prach) jsem nakonec přešel na velmi příjemnou laboraci 26 gr prachu D060. Rána je měkká, s malým zpětným rázem a na 50 m s velice slušný rozptylem. Rána je o poznání slabší než s plnou dávkou černého prachu. Prach krásně vyhoří , hlaveň a závěr zůstávají čisté.

 

Střela

              Názory na průměr střely pro Kropáčka jsou jak na internetu tak v literatuře poněkud rozdílné. Dokonce při delaboraci různého historického střeliva bývá rozpětí průměru od  .320 -  celoplášť až po  .330 u olova. Toto je dáno použitím hlavní pro  původně olověnou střelu. Tedy hluboké drážky a pomalé stoupání vývrtu. Tam olověná střela .330 fungovala bezvadně. Po přechodu na plášťované střely bylo nutno průměr snížit aby nedocházelo při výstřelu k nadměrnému tření. Najdeme ale nepatrné rozdíly i v průměrech u plášťovaných střel. 

              Hmotnost původní střely se pohyboval od 220 do 250 gr. Jednalo o válcovitou oválnou střelu délky 30 až 33 mm. Tomu pak odpovídala hloubka usazení střely. Celková délka celého náboje 7.8 - 8,1 Cm

              Protože jsem nechtěl  nic vymýšlet  a velmi se těšil, až si z nové flinty vystřelím, vzal jsem rychle v dílně poloplášťové lovecké  střely S&B 196 gr průměru 323. Tvarově vůbec neodpovídaly původním Kropáčkům. Zaškrcovací matrici jsem samozřejmě ještě neměl a tak mě překvapilo, jak obrovskou sílu musím vynaložit  na zatlačení  střely do krčku nábojnice.Drží tam velice pevně.

                                                                   

Zápalka

           Použitím originální staré nábojnice 8x60 R nastal problém se zápalkou. Zápalku berdan takovéhoto ohromného průměru již nekoupíte. Po chvilce měření šuplerou jsem původní zápalku odfrézoval a místo ní použil brokovou zápalku Remington W209.  Kupodivu tam padla jako ulitá.

                                                                    

Kompletace a střelba

             Jak jsem již psal, v době prvních pokusů jsem nevlastnil matrici pro tento náboj. Po osazení zápalky (zatlačením o stůl) jsem odměřil 30 a 35 gr prachu S070 a to vždy po čtyřech kusech náboje.Střelu jsem zatlačil také o stůl na celkovou délku náboje 8 Cm. Hned druhý den jsem provedl nástřel na 50 m.Výsledný efekt žádý zázrak.Všechny střely provrtaly terč, žádná nešla na plocho.Trochu mě překvapilo, že rána byla pokaždé trochu jiná. Vůbec nezáleželo na tom , jestli je v nábojnici 30 nebo 35 gr prachu. Nakonec jsem usoudil, že je to způsobeno různou a zřejmě náhodnou precizností zaškrcením střely v krčku patrony, tedy i k rozdílné vniřní balistice při vznícení prachu.Přesto, že střela seděla v krčku velice festovně. Trochu zklamaný jsem druhý den pátral na netu a pak vyrobil stejné náboje s 26 gr D060. Bez řádného zaškrcení jsem nečekal lepší výsledek. Začal jsem střílet a z Kropáčka začaly vycházet stejné rány s rozumným zpětným rázem. Jedna jako druhá. Soustřel na 50 m do 5 cm.Měl jsem ohromnou radost. Puška se nesvinila, prach vyhořel do posledního zrnka.

Tady je malá ukázka.    

 

                                

Co dodat

             Kropáček je nádherná bytelná zbraň , podle mého názoru lépe a precizně udělaná než pozdější pušky např. gew88. Doporučuji však všem zájemcům o její koupi řádně zkontrolovat komoru a přechodový kužel této zbraně.Velice často bývá poničený a sežraný v minulosti nevhodným čištěním. Další neduhy okem neviditelné zjistíte až po výstřelu, kdy se náboj ve vyšlehané komoře trochu vyduje a jde velice špatně ven.