Skvělé zbraně Williama Masona Colt New Line .32 a .41

Text a foto: Petr Litoš

Samuel Colt, celosvětově známá a uznávaná autorita v oboru střelných zbraní byl především excelentní konstruktér, vizionář a velice schopný podnikatel. Patřil k lidem, kteří se díky svému mimořádnému tvůrčímu nadání a manažerským schopnostem stávají legendou. Z tohoto světa odešel příliš brzo. Zakladatel Colt‘s Patent Firearms Manufacturing Company a konstruktér prvních, na svoji dobu převratných revolverů, umírá v lednu 1862 ve věku pouhých 47 let. Zůstalo po něm několik modelů perkusních revolverů, které se zapsaly do amerických dějin nejen díky houževnaté práci filmového průmyslu, ale zejména svojí účinností, praktičností a nekonečnou výdrží. Z továrny Colt vyšlo více než 400 000 ks střelných zbraní. Posledním modelem uvedeným na trh za jeho života byl šestiranný, jednočinný revolver Colt Model 1861 Navy v ráži .36. Řízení továrny po smrti zakladatele převzala manželka jako držitelka kontrolního podílu, paní Elizabeth Jarvis Coltová. Prezidentem společnosti se stal její bratr Richard Jarvis. Rozhodující oporou jí byl všestranně nadaný konstruktér William Mason. Všichni tři uspěli, což byl v nastupující silné konkurenci velký úspěch. Dokázali znovu obnovit výrobu po zničujícím požáru a pokračovat v řadě technicky i výrobně dokonalých a obchodně úspěšných modelů moderních střelných zbraní. Paní Coltová stála v čele svého rodinného podniku dalších 39 let.

                                                                   William Mason Foto Wikipedia

William Mason a jeho konstrukce

Mason byl výjimečný a nadaný puškař. Dožil se 76 let, což bylo tehdy hodně. Podstatné je, že svůj poměrně dlouhý život nepromarnil a svými konstrukcemi vstoupil do pomyslné zbraňové síně slávy. Pracoval pro firmu Remington, Winchester a především pro firmu Colt. Trvalou slávu a místo na zbraňovém nebi mu zajistil především legendární Colt Model 1873 Single Action Army, na kterém měl velký podíl také ředitel strojírny a další konstruktér firmy Charles Brinckerhoff Richards, jehož jméno totálně zapadlo a je dnes téměř neznámé.Zbraň se vyrábí dodnes. Jeden vyšlechtěný (údajně původní) exemplář nosil i generál George S. Patton.

Ve stejném roce jako uvedený legendární revolver se v produkci továrny v Hartfordu objevuje také řada kapesních zbraní, pod souhrnným názvem Colt New Line v několika modelech a rážích. Jednalo se o jeden z prvních revolverů nabíjených jednotným nábojem zezadu. Měly masivní uzavřený rám a hlaveň byla našroubovaná. Podle tehdejší módy mají všechny varianty jazýčkovou spoušť s krátkým krokem a bez lučíku. Spoušť je krytá pevným výstupkem. Jednotlivé varianty se od sebe lišily nejen ráží, ale i délkou válců a odlehčovacích žlábků. Varianty v ráži .38 a .41 mají na pravé straně vyklápěcí krytku vstupu do nábojových komor pro zasouvání nových nábojů a extrakci vystřelených nábojnic. Kromě ráže .22 měly všechny další modely kulatou hlaveň. Na začátku výroby byly zbraně komorovány na okrajové náboje, později se vyráběly revolvery v rážích .32, 38 a .41 se středovým zápalem. Obvykle byly tyto série označené na pravé spodní straně rámu velkým písmenem C vedle uvedení ráže. Dobová cena revolverů z této řady se pohybovala od 7,0 do 8,0 USD. Opticky neskutečně nízká částka, převodem na dnešní relace to zase tak málo není. Údajně to tehdy prezentovalo až 12 lahví celkem kvalitního pití.

Varianty a jejich obchodní názvy

ráže .22 Baby Colt

ráže .30 Pony Colt

ráže .32 Ladies Colt

ráže .38 Short Colt

ráže .41 Big Colt

Některé zdroje používají i jiná označení. Uvedené názvy se obvykle objevují v dobových reklamních letácích. Je docela zajímavé položit vedle sebe německý Reichsrevolver 1879 s dlouhou hlavní a revolver Colt New Line .41. Obě zbraně mají ráži .41 (10,6 a 10,4), vizuální rozdíl je ale úžasný. Revolvery z uvedené řady mají (kromě modelu v ráži .22) pětikomorové válce. V zájmu bezpečnosti lze doporučit nabíjení čtyř komor a komoru proti úderníku nechat prázdnou.

Demontáž a údržba.

Jedná se o poměrně jednoduchou záležitost. Po natažení bicího kohoutu na první ozub se za současného stisku odpružené pojistky na levé přední straně rámu vysune osa válce a celý válec se oddělí od zbraně. U modelů, vybavených krytem vstupu do nábojových komor je nutné kryt před demontáží vyklopit. Skvěle lze potom vyčistit vývrt hlavně i jednotlivé komory. Pak je dobré sundat obě střenky, vyčistit celou kostru pažby a promáznout nátažné (bicí) pero. Je také vhodné extrahovat šroub na pravé straně kostry zbraně a oddělit terčík na levé straně. Pod ním lze vyčistit a promáznout aretační perko a systém posunu válce. Ještě jde vysunout jazýčkovou spoušť (uvolnit šroubek na levé straně) a opět vyčistit a promáznout. Tím prakticky demontáž a údržba zbraně končí.

Obchodní úspěch

Konstrukce pana Masona byly americkým trhem přijaty velmi pozitivně. Manažeři závodů Colt dokázali najít a využít výraznou mezeru na trhu. Řada obchodníků, obchodních cestujících, umělců, ale i politiků potřebovala zbraň, která by spojovala dostatečnou účinnost a únosnou velikost. Při svých cestách, především po území amerického Západu, nechtěli okázale nosit zbytečně velké a těžké revolvery, přesto ale cítili nutnost čelit všem nebezpečím, která pro ně vyplývala z tehdejší krajně nejisté doby. Kapesní revolvery byly přesně to, co při obraně na krátkou vzdálenost potřebovali. Řada revolverů Colt New Line se velice rychle rozšířila do většiny obchodů se zbraněmi. Nové zbraně byly navíc cenově dostupné, daly se snadno udržovat a obvykle používaly běžné střelivo. Díky krátké obranné vzdálenosti nevyžadovaly zvláštní střelecký výcvik. Zkrátka přesně to, co tehdejší civilní trh potřeboval. Malé revolvery z uvedené řady patří i k takovým romantickým pojmům, jako je Skagway, Dawson City, Chilkoot Pass a Klondike, zkrátka ke všemu, co na konci 19. století stvořila zlatá horečka na území teritoria Yukon v severozápadní Kanadě. V rozporu s tím co dodnes prezentují hollywoodské filmy, se tehdejší prospektoři při práci nevláčeli s rozměrnými revolvery ve zdobených pouzdrech, ale na svoji ochranu nosili v kapse právě ty lehké zbraně v dostatečné ráži. Kapesní revolvery od firmy Colt se i dnes dají v té oblasti na různých místech najít. V Evropě se tehdy používaly dokonce i revolvery menší, v ráži .22 Short. Vypadaly sice jako hračky, ale na správnou vzdálenost byly velice účinné. Následující fotka ukazuje pod dvěma revolvery z Hartfordu belgický minirevolver Pirlot & Fresart.

Základní technická data

(zjištěno na skutečných zbraních)

.32 .41

Celková délka 155 mm 160 mm

Délka hlavně 57 mm 57 mm

Hmotnost (bez nábojů) 253 g 335 g

Délka válce 30 mm 28 mm

počet komor 5 5

Účinný (mířený) dostřel do 25 m

Střenky kvalitní ořech pod šelakem

 

Sběratelská současnost

Zbraně z této řady byly vyrobeny do 31.12.1890 a patří jednoznačně do kategorie D. Pozor ale na různé napodobeniny (byť kvalitní) z jiných zbrojních závodů. Mohly být vyrobeny mnohem později a jejich nákup by se dostal do kolize se zákonem.

Výroba:

Ráže . 22 do roku 1877

Ráže . 30 do roku 1876

Ráže . 32 do roku 1884

Ráže . 38 do roku 1880

Ráže . 41 do roku 1879

Mechanika těchto revolverů dodnes funguje, plochá perka jsou v dobré kondici, vývrty nevykazují žádné velké změny. Pokud si bude někdo tyto zbraně pořizovat, měl by ve vlastním zájmu při velkém zvětšení prohlédnout okraje komor ve válci z obou stran (praskliny) a pečlivě ověřit, zda při natažení bicího kohoutu lícuje komora s vývrtem hlavně, což je pro funkčnost i hodnotu zbraně dost podstatné. Střelba (i v případě dodržení všech zákonných ustanovení) je s velkým otazníkem. Tyto zbraně jsou hodně staré a zničit si drahý sběratelský kousek (v lepším případě) není asi rozumné. V rámci údržby se také vyplatí sundat střenky a z pravé strany zrevidovat funkci nátažného (bicího) pera. Právě tak lze pod kulatým víčkem na levé straně kostry zkontrolovat aretační perko posunu válce. Na plochých perech někdy bývají začínající praskliny a výroba nových součástek je dost komplikovaná. Cena těchto revolverů se odvíjí nejen od aktuálního technického stavu, ale i od počtu vyrobených kusů. Jako nejvzácnější se stále ukazuje ráže .38 a zejména .41 (vyrobeno pouze 7000 ks). Ceny na zahraničních aukcích dosahují u exemplářů ve špičkovém stavu a po renovaci až 4 000 USD. V každém případě to je skvělý kousek do sbírky a perspektivní investice. Zejména pokud se sběrateli podaří celou řadu New Line zkompletovat. Pak se může jednat o částky více než zajímavé. Těm přátelům ve zbrani, kteří se zajímají právě o produkci firmy Colt, lze doporučit knihu anglického publicisty Michaela E. Haskewa „Colt, americká klasika“, vydanou v překladu Petra Tůmy nakladatelstvím Naše vojsko v roce 2017. Odkaz Samuela Colta bude zkrátka žít navěky.

Tady jsou další fotografie k tomuto článku jako například porovnání velikosti revolveru s legendárním M1879 Reichsrevolver.